Kráter Vyšné Ružbachy

Po dobrej cyklistike veľmi dobre padne osvieženie v Kráteri vo Vyšných Ružbachoch.

Priezračná voda. Voda v travertínovom jazierku má príjemných 23 stupňov. Dá sa tu kúpať aj v zime, pretože jazierko nezamŕza. 
Vo štvrtok 3.mája 2018 bolo cca o 15.00 hod priamo v Kráteri veľmi málo ľudí. A tí traja-štyria boli poliaci.

V blízkosti krátera je veľká udržiavaná trávnatá plocha, kde je možné sa opaľovať do sýtosti.


 
Krátke video Krátera z 3.5.2018


Igor Scherfel z Kežmarku v KráteriVyšné Ružbachy sa môžu popýšiť netradičnou prírodnou zaujímavosťou, ktorou je travertínové jazierko v tvare krátera. Tento Ružbašský Kráter je navyše vďaka svojej veľkosti považovaný aj za najväčšie travertínové jazero na Slovensku a možno aj v celej strednej Európe.

Tento unikát je navyše od roku 1967 zaradený medzi chránené prírodne útvary Slovenska.

Ružbašský Kráter nájdete v obci Vyšné Ružbachy pri Spišskej Magure. Traverínové jazierko sa nachádza v stredozápadnej časti obce.

Voda v jazierku pochádza až z Belianskych Tatier, kde kvôli prítomnosti vápencov a dolomitov mineralizuje. Následne voda putuje smerom na východ pod súvrstviami flyša Spišskej Magury. Vďaka tektonickému zlomu, na ktorom ležia Vyšné Ružbachy táto krasová voda potom pod tlakom následne vyviera na tomto mieste na povrch.

Teplota vody v jazierku je 23 stupňov a ako už bolo spomenuté, je silne mineralizovaná. Vodný režim v Kráteri je ustálený. Travertínové jazero napája prameň s výdatnosťou približne 8 litrov za sekundu. Do vody, cez trhlín na dne pravidelne unikajú plyny oxidu uhličitého. Vďaka kombinácií všetkých týchto faktorov jazierko nezamrzne ani v zimnom období.

 Jazierko Kráter je od roku 1967 chránené zákonom, čo okrem iného vylučuje aj kúpanie v ňom, kedysi bežne praktizované. Zároveň leží v ochrannom pásme Pieninského národného parku.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára